Vil du være med til at holde køer på Amager Fælled?

Københavns Kogræsserlaug er en frivillig forening, som i slutningen af april får 8 flotte kvier af racen Skotsk Højland på Amager Fælled. Læs mere om køerne her.

Foreningens frivillige medlemmer fører dagligt tilsyn med køerne og arealet i løbet af sæsonen (april til oktober). Til efteråret slagtes køerne og de aktive medlemmer får en andel af kødet. På den måde udføres noget tiltrængt naturpleje på Amager Fælled samtidig med, at vi får noget rigtig lækkert økologisk naturplejekød. Derudover håber vi at skabe interesse omkring naturen og Amager Fælled, så folk i København vil lære en masse nyt.

I løbet af sæsonen afholdes forskellige sociale og faglige arrangementer for foreningens medlemmer. Læs mere om at blive medlem her.

Hvis du vil have besked, når der sker noget nyt, så kan du tilmelde dig vores nyhedsbrev her.

Permanent link til denne artikel: http://kkgl.dk/2015/03/vil-du-vaere-med-til-at-holde-koeer-paa-amager-faelled/