Slut for denne gang

I dag – mandag den 13. november kl 15:00 – forlod en stor lastbil Amager Fælled. Ombord var alle 17 kvier.

Det lykkedes at få alle dyrene med, selvom flere sprang over afspærringen – en enkelt endda flere gange. Der skal lyde en stor tak til den flok af frivillige, som hjalp til med at få dem afsted.

Kvierne har gjort et rigtigt godt arbejde for naturen i vores folde, og har græsset lystigt sæsonen igennem. Deres indsats har medført lys og åbne arealer til stor gavn for variationen af plantesammensætningen på Amager Fælled. Kvierne er da også vokset siden de ankom og vil give en god mængde kød til foreningens medlemmer.

En stor tak til alle de frivillige i vores forening, som har taget sig godt af både dyr og natur hele sæsonen. Og tak til alle dem, som ikke er medlemmer, men alligevel bakker op om projektet og hjælper til når de kan.

Når dyrene ankommer til slagteriet i Slangerup vil de få i aften og natten til at falde lidt til ro. I morgen bliver de så slagtet, og efter at kødet har hængt, vil det blive udleveret til medlemmerne om nogle uger.

Vi håber, I har nydt kvierne selskab lige så meget som vi har.

Vi ser frem til endnu en sæson til foråret.

Se lidt billeder fra afhentningen i dag:

Permanent link til denne artikel: https://kkgl.dk/2017/11/slut-for-denne-gang/